Skip Navigation Links
MACA Chess News
01/26/2020Prize winners at the Third Spiegel Cup Qualifier

Prize winners at the Third Spiegel Cup Qualifier, held January 26th in Burlington, Mass.

Age 14 & Under Section:

1st-2nd: Evelyn Zhang (playoff winner), Adithya Sharma 3.5-0.5
3rd-7th: Saanvi Tiruveedhula, Kaustubh Kislay, Sritan Devineni, Venkatraman Varatharajan, Meghana Kunamneni 2.5-1.5

Age 11 & Under Section:

1st Justin Li 4-0
2nd-4th Y Luke Ji, Y Owen Ji, Andrew Liu 3-1

Age 8 & Under Section:

1st Santhosh Ayyappan 4-0
2nd-4th Dhairya Mehta, Pragyam Sriram, Jaswant Ambati 3-1

Reserve Under 1200 Section:

1st Amit Piryatinsky 4-0
2nd-7th Nikolay Avdokin, Yan Barash, Mark Piryatinsky, Lucas Martins, Suhavi Tiruveedhula, Anand Swaroop 3-1

Reserve Under 800 Section:

1st Prayag Karthik 4-0
2nd-5th Brynn Bennett, Vedanth Srivatsan, Aidin Narynbekov, Alexander Xiong 3-1

Reserve Under 400 Section:

1st Manasvini Ambati 4-0
2nd Andrew Shvarts 3-1
3rd-4th Jacob Landau, Gregory Agranovitch 2-2

Except as noted, tied players are listed in tiebreak order.

The tournament was directed by Yi Wang, Bob Messenger, Chris Bird, Nicholas Sterling, Dmitry Barash, Cameron Bird, and Steve Frymer. Sara Bird assisted during registration.
 

Bob Messenger
MACA Board Member

01/25/20203rd Spiegel Cup Qualifier Advanced Entries

SwissSys Wall Chart. 3rd Spiegel Cup Qualifier: Age 14 & Under Section 

#

Name/Rtng/ID

St/Tm

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

1

Rafael Pashkov

MA

 

 

 

 

 

1912 15251590 

 

 

 

 

 

2

Adithya Sharma 

MA

 

 

 

 

 

1813 15326525 

 

 

 

 

 

3

Saanvi Tiruveedhula

MA

 

 

 

 

 

1773 15087552 

 

 

 

 

 

4

Evelyn Zhang

MA

 

 

 

 

 

1736 17180873 

 

 

 

 

 

5

Kaustubh Kislay

MA

 

 

 

 

 

1670 16312814 

 

 

 

 

 

6

Jack Tompros

MA

 

 

 

 

 

1660 14909774 

 

 

 

 

 

7

Sritan Devineni

MA

 

 

 

 

 

1639 15586296 

 

 

 

 

 

8

Venkatraman Varatha 

MA

 

 

 

 

 

1590 15415283 

 

 

 

 

 

9

Krishna Saketh Mutnuri

MA

 

 

 

 

 

1538 15383635 

 

 

 

 

 

10

Dennis Jin

MA

 

 

 

 

 

1413 15366371 

 

 

 

 

 

11

Eli Traub

MA

 

 

 

 

 

1394 15597432 

 

 

 

 

 

12

Arnesh Yeola

MA

 

 

 

 

 

1388 15838967 

 

 

 

 

 

13

Jacob Qijie Wu

MA

 

 

 

 

 

1309 16337966 

 

 

 

 

 

14

Holden Chalfant

MA

 

 

 

 

 

1265 15214147 

 

 

 

 

 

15

John Gerald Avery

MA

 

 

 

 

 

1213 16706744 

 

 

 

 

 

 

SwissSys Wall Chart. 3rd Spiegel Cup Qualifier: Age 11 & Under Section 

#

Name/Rtng/ID

St/Tm

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

1

Y Owen Ji

MA

 

 

 

 

 

1879 16225038 

 

 

 

 

 

2

Justin Y Li 

MA

 

 

 

 

 

1815 15826242 

 

 

 

 

 

3

Y Luke Ji

MA

 

 

 

 

 

1572 16237733 

 

 

 

 

 

4

Kurt Michael Amber Jr

MA

 

 

 

 

 

1560 15955011 

 

 

 

 

 

5

Siddharth Ajay Kurup

MA

 

 

 

 

 

1517 16282415 

 

 

 

 

 

6

Oskar Zoffer

MA

 

 

 

 

 

1506 16471866 

 

 

 

 

 

7

Franklin Phillip Lewis

MA

 

 

 

 

 

1483 15922026 

 

 

 

 

 

8

Ethan Yuxuan Qiao

MA

 

 

 

 

 

1473 16231178 

 

 

 

 

 

9

Rayhan Riaz

MA

 

 

 

 

 

1437 16543002 

 

 

 

 

 

10

Andrew X Liu

MA

 

 

 

 

 

1392 16340541 

 

 

 

 

 

11

Jonathan Traub

MA

 

 

 

 

 

1383 15597447 

 

 

 

 

 

12

Parinya Jain

MA

 

 

 

 

 

1190 16918131 

 

 

 

 

 

13

Bohan Christopher Wang

MA

 

 

 

 

 

1089 16880573 

 

 

 

 

 

14

Anushka Ayyappan

MA

 

 

 

 

 

1023 16959220 

 

 

 

 

 

 

SwissSys Wall Chart. 3rd Spiegel Cup Qualifier: Age 8 & Under Section 

#

Name/Rtng/ID

St/Tm

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

1

Dhairya Mitul Mehta

MA

 

 

 

 

 

1561 16378663 

 

 

 

 

 

2

Christian Y Li 

MA

 

 

 

 

 

1161 16923000 

 

 

 

 

 

3

Pragyan Sriram

MA

 

 

 

 

 

1150 16552308 

 

 

 

 

 

4

Santhosh Ayyappan

MA

 

 

 

 

 

1143 16959235 

 

 

 

 

 

5

Jaswant Reddy Ambati

MA

 

 

 

 

 

1067 16856326 

 

 

 

 

 

6

David Figelman

MA

 

 

 

 

 

1035 16523406 

 

 

 

 

 

7

Christine Nguyen

MA

 

 

 

 

 

941 16634247 

 

 

 

 

 

8

Benjamin Robert Amber

MA

 

 

 

 

 

892 16732227 

 

 

 

 

 

9

Wataru Takeuchi 

MA

 

 

 

 

 

856 16486723 

 

 

 

 

 

10

Evan Shi

MA

 

 

 

 

 

848 16966603 

 

 

 

 

 

 

SwissSys Wall Chart. 3rd Spiegel Cup Qualifier: Reserve Under 1200 Section 

#

Name/Rtng/ID

St/Tm

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

1

Mark Piryatinsky

MA

 

 

 

 

 

1184 16388502 

 

 

 

 

 

2

Amit Piryatinsky

MA

 

 

 

 

 

1180 15793565 

 

 

 

 

 

3

Suhavi Tiruveedhula

MA

 

 

 

 

 

1177 15634225 

 

 

 

 

 

4

Anand Swaroop 

MA

 

 

 

 

 

1145 16455688 

 

 

 

 

 

5

Amy Nguyen

MA

 

 

 

 

 

1115 16151483 

 

 

 

 

 

6

Nikolay Avdokhin

MA

 

 

 

 

 

1113 16386416 

 

 

 

 

 

7

Sophia Tatar 

MA

 

 

 

 

 

1089 16062580 

 

 

 

 

 

8

Emerson Walker

MA

 

 

 

 

 

1051 16460824 

 

 

 

 

 

9

Peter Kouznetsov 

MA

 

 

 

 

 

1007 16187153 

 

 

 

 

 

10

Anish Sankar

MA

 

 

 

 

 

985 16332556 

 

 

 

 

 

11

Adhirit Prabhugee

MA

 

 

 

 

 

978 16228992 

 

 

 

 

 

12

Yan Barash

MA

 

 

 

 

 

954 16433515 

 

 

 

 

 

13

Tanish Pentakota 

MA

 

 

 

 

 

949 16812092 

 

 

 

 

 

14

Alfred Greisen

MA

 

 

 

 

 

947 17102181 

 

 

 

 

 

15

Kaiya Bridgit Smits

MA

 

 

 

 

 

946 16486827 

 

 

 

 

 

16

Paul Tompros

MA

 

 

 

 

 

910 15614834 

 

 

 

 

 

17

Nathan Klempf

MA

 

 

 

 

 

862 16715512 

 

 

 

 

 

18

Johanna Greisen

MA

 

 

 

 

 

810 17102196 

 

 

 

 

 

19

Uri Netzer 

MA

 

 

 

 

 

735 17240063 

 

 

 

 

 

20

Sam Ryan Parsi

MA

 

 

 

 

 

728 16005945 

 

 

 

 

 

21

Kevin Lee

MA

 

 

 

 

 

721 17212598 

 

 

 

 

 

22

Alex Sherman

MA

 

 

 

 

 

710 16140937 

 

 

 

 

 

23

Sarayu Mudundi

MA

 

 

 

 

 

697 16573463 

 

 

 

 

 

24

Eyal Zeldich

MA

 

 

 

 

 

665 15930665 

 

 

 

 

 

25

Ethan W Zhang

MA

 

 

 

 

 

657 17088714 

 

 

 

 

 

26

Edmund Mao Flanagan

MA

 

 

 

 

 

628 15961611 

 

 

 

 

 

27

Aanya Yadawad

MA

 

 

 

 

 

550 16191144 

 

 

 

 

 

 

SwissSys Wall Chart. 3rd Spiegel Cup Qualifier: Reserve Under 800 Section 

#

Name/Rtng/ID

St/Tm

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

1

Prayag Karthik

MA

 

 

 

 

 

717 17102677 

 

 

 

 

 

2

Daniel Tatar

MA

 

 

 

 

 

674 16417982 

 

 

 

 

 

3

Boris Urlanis

MA

 

 

 

 

 

616 16761780 

 

 

 

 

 

4

Aiden Lee

MA

 

 

 

 

 

589 16572914 

 

 

 

 

 

5

Milan Kapasi

MA

 

 

 

 

 

548 16021918 

 

 

 

 

 

6

Vedanth Srivatsan 

MA

 

 

 

 

 

548 16817668 

 

 

 

 

 

7

Dmitry Filippov

MA

 

 

 

 

 

547 17099364 

 

 

 

 

 

8

Harry Li

MA

 

 

 

 

 

516 16988211 

 

 

 

 

 

9

Sriman Devineni

MA

 

 

 

 

 

503 16732714 

 

 

 

 

 

10

Aidin Narynbekov 

MA

 

 

 

 

 

485 16934194 

 

 

 

 

 

11

Alexander Xiong

MA

 

 

 

 

 

436 17192380 

 

 

 

 

 

12

Brynn Bennett

MA

 

 

 

 

 

409 16702584 

 

 

 

 

 

13

Mark Hopkin

MA

 

 

 

 

 

407 17026085 

 

 

 

 

 

14

Rajarshi Mandal

MA

 

 

 

 

 

340 17150124 

 

 

 

 

 

 

SwissSys Wall Chart. 3rd Spiegel Cup Qualifier: Reserve Under 400 Section 

#

Name/Rtng/ID

St/Tm

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

1

Noreen Mao Flanagan

MA

 

 

 

 

 

301 15961605 

 

 

 

 

 

2

Srivanth Chavadam

NH

 

 

 

 

 

300 16752456 

 

 

 

 

 

3

Jacob Landau

MA

 

 

 

 

 

300 17255265 

 

 

 

 

 

4

Gregory Kozlov 

MA

 

 

 

 

 

227 16267843 

 

 

 

 

 

5

Manasvini Ambati

MA

 

 

 

 

 

161 17124828 

 

 

 

 

 

6

Srutika Kuragayala

MA

 

 

 

 

 

160 16645033 

 

 

 

 

 

7

Gregory Agranovitch

MA

 

 

 

 

 

133 17201060 

 

 

 

 

 

8

Andrew Shvarts

MA

 

 

 

 

 

103 17200381 

 

 

 

 

 

9

Richard Zhengrui Li

MA

 

 

 

 

 

101 16985817 

 

 

 

 

 

 

 

Oleg V. Poliannikov
MACA Web Coordinator

01/12/2020Prize winners at the Winter Team Challenge

Prize winners at the Winter Team Challenge, held January 12th in Burlington, Mass.

K-12 Section

1st Newton South Knights (Michael Mi, Mark Chudnovsky, Ashot Melkonyan, Charlie Morris) 3.5-0.5
2nd ChessMind Girls (Saanvi Tiruveedhula, Evelyn Zhang, Prachi Dayal, Sophia Rosenholtz) 3-1
3rd-4th The Check Mates (Kaustubh Kislay, Dhairya Mehta, Oskar Zoffer, Rayhan Riaz),
    The Immortals (Amit Piryatinsky, Peter Kouznetsov, Andrey Kalashnikov, Eyal Zeldich, Aidin Narynbekov) 2.5-1.5

Medals: Anushka Ayyappan (Future Masters 5), Christopher Robinson (St. Paul's School), Vyom Shah (Funky Owls A) 3-1

K-6 Section

1st Future Masters 1 (Shouri Mosaliganti, Franklin Lewis, Parinya Jain, Aditya Phadnis) 4-0
2nd-3rd Lukomorie - 2 (Michelle Chudnovsky, Mark Piryatinsky, Nikolay Avdokhin, Yan Barash, Jacob Shteyman),
    Future Masters 3 (Suhavi Tiruveedhula, Jesse Zhang, Alden Kuo, Tanish Biswas) 3-1

Medals: Maxim Klempf (Chess Pirates), Kiran Weerapana (Wellesley Public Schools) 3.5-0.5;
    Anish Sankar (Wellesley Public Schools) 3-1

K-3 Section

1st: Future Masters 2 (Amy Nguyen, Jaswant Ambati, Christine Nguyen, Owen Mennell) 4-0
2nd: Future Masters 4 (Eilam Kuo, Malin Kuo, Anish Saravanan, Harry Li) 2-2
3rd-4th Belmont Day School (Copeland Maier, Leeul Miteku, Jun Murakami, Felix Kim),
    Lukomorie - 1 (Gregory Agranovitch, Dalia Teytelman, William Pechyoni, Jacob Landau) 1-3

Jacob Shteyman and Andrew Shvarts won medals for winning three games each in side games.

The tournament was directed by Bob Messenger, Chris Bird, Nicholas Sterling, and Dmitry Barash.
 

Bob Messenger
Chief TD